strona archiwalna
Orzeł

Konferencje naukowe - archiwum

Podsumowanie konferencji naukowej "Czynniki wspierające efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie osób doświadczonych ..."

24-06-2021

W dniach 17- 18 czerwca, odbyła się konferencja naukowa pt. "Czynniki wspierające efektywne funkcjonowanie w społeczeństwie osób doświadczonych izolacją penitencjarną ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy dziecka" realizowana w ramach Krakowskich Konferencji Naukowych i współfinansowana przez Gminę Miejską Kraków.  Organizatorami wydarzenia byli Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Małopolskie Stowarzyszenie Probacja a patronatów honorowych udzielili Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski i Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W pierwszym dniu, uczestnicy wzięli udział w dwóch blokach wystąpień, a zaproszeni prelegenci z różnych perspektyw omawiali zagadnienie sytuacji dzieci, których rodzic odbywa karę pozbawienia wolności. Największe emocje pierwszej części konferencji wzbudziło wystąpienie selfadwokata dzieci więźniów - Olafa, który opowiedział o tym, na jakie trudności napotyka w utrzymywaniu więzi ze swoją mamą, która przebywa w izolacji penitencjarnej. W drugiej część wystąpień, prelegenci, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych i służby więziennej z zagranicy, pochylali się nad sytuacją osób dorosłych, które odbywają karę pozbawienia wolności, bądź są w okresie readaptacji po zwolnieniu. W podsumowującym wystąpieniu doc. dr hab. Małgorzata Leśniak wskazała na problemy w readaptacji społecznej osób opuszczających zakłady karne podkreślając, że aby tworzone i wdrażane systemy pomocy postpenitencjarnej były skuteczne, wymagają międzyinstytucjonalnej współpracy oraz ujednolicenia przepisów. W pierwszym dniu konferencji wzięło udział ponad 80 uczestników, w tym przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych z Holandii, Woch i Austrii. Drugiego dnia konferencji odbyły się warsztaty pt "Rodzinne aspekty integracji społecznej osadzonych i byłych więźniów", w których udział wzięło 20 uczestników. Pomimo, że wydarzenie odbywało się online, prowadzący położyli nacisk na aktywizujące metody pracy, dzięki czemu uczestnicy - specjaliści z różnych dziedzin, mogli dzielić się doświadczeniem i współpracować przy opracowaniu konkretnych rozwiązań i strategii.

Konferencja, która stanowiła kontynuację podjętych w 2019 roku rozważań, uwydatniła polską perspektywę i wskazała konieczność wdrożenia konkretnych rozwiązań - zarówno w sferze badawczej jak i w sferze realizacji programów pomocowych.

Konferencja była dofinansowana z programu Krakowskie Konferencje Naukowe 2021
Biznes i Nauka w Krakowie:
www.business.krakow.pl

krakow.pdf